Ботулінотерапія (ін'єкції ботоксу)
Ботулінотерапія – це метод ін’єкційного введення токсину ботулізму (ботулотоксину) типу А. Уколи цього токсину розслаблюють м’язи, розгладжуючи таким чином зморшки. Нових зморшок у зоні введення препарату в період його дії не з’являється.
Ботулотоксин – це білок, що порушує передачу нервового імпульсу з закінченням нервового на м'яз. У нормі під час передачі імпульсу там, де нервове закінчення з'єднується з м'язом, вивільняється ацетилхолин. Це "посередник", що викликає м'язові скорочення. Бульбашки ацетилхоліну підходять до зовнішньої оболонки нервового закінчення. Для вивільнення ацетилхоліну бульбашки повинні поєднуватися з мембраною. Щоб це сталося, потрібний комплекс білків – SNARE.
Ботулотоксин проникає крізь мембрану нервового закінчення та «відрізає» певні білки. Які – визначається типом ботулотоксину. У нашому випадку це токсин типу А, що атакує білок SNAP-25. Тобто комплекс SNARE відразу стає неповноцінним, а без нього бульбашки з ацетилхоліном не здатні поєднатися з клітинною мембраною. Тому вони залишаються усередині нервового закінчення. В результаті, хоч нерви і посилають сигнали, м'язи не скорочуються. М'яз, у якому зроблено укол, розслабляється, шкіра розправляється без ефекту стягування, зникають зморшки.
Спочатку ботулотоксин типу А застосовувався лише у терапевтичних цілях. Згодом з'явилася естетична ботулінотерапія, спрямована на боротьбу зі зморшками та гіпергідрозом, який знаходиться на стику косметології та медицини. Для лікування гіпергідрозу ботулотоксин вводиться у пахви, долоні, стопи.
У косметології ботулотоксин використовується над чистому вигляді. Усі препарати містять стабілізований та очищений від домішок токсин типу А.
Ботулотоксин вводиться мікроголками внутрішньом'язово, рідше – підшкірно. Основні препарати для ботулінотерапії: "Ботокс", "Діспорт", "Ксеомін", "Ботулакс". Вони дозволяють усувати зморшки на обличчі, шиї, декольте. Завдяки дуже тонким голкам майже немає слідів від уколів, а процедура проходить практично без болю. Але останнє більше залежить немає від товщини голки, як від індивідуального больового порога.
Методика дозволяє усувати надмірну напругу та асиметрію м'язів на будь-яких ділянках тіла. Є процедура корекції рельєфу литок, сідничних і дельтовидних м'язів. Тут є своя специфіка і ботулотоксин використовується рідше, ніж оперативні та інші методики.
Методика добре відпрацьована, тому дозволяє усувати зморшки практично будь-якої глибини. Найчастіше коригують:
лоб і перенісся;
носогубні складки;
область з боків від губ;
підборіддя.
Лікарі-косметологи рекомендують застосовувати тактику цілої особи. Це з тим, що з корекції окремих зон можуть виділятися, що тільки зіпсує зовнішній вигляд. Якщо ж грамотно ввести препарат по всій особі, враховуючи його особливості та будову, результат буде набагато кращим. Косметолог у цьому випадку повинен мати великий досвід і високу кваліфікацію.
Помічено, що з тривалому застосуванні ботулотоксину дещо пом'якшуються риси обличчя, усувається «натягнутість» шкіри.
Ботулотоксин дозволяє змінювати виразність рубців та шрамів. Він вводиться на етапі загоєння, щоб зняти напругу з м'язів, що оточують рану. Внаслідок краю рани розгладжуються, а рубець виходить гладким і майже непомітним. Практикується два види ботулінотерапії:
Внутрішньом'язове введення. Дозволяє боротися навіть із глибокими зморшками. Вирізняється високим ризиком прояву побічних ефектів, має багато протипоказань.
"Мезоботокс", тобто підшкірне введення без попадання в м'яз. В основному застосовується видалення кисетных зморшок. Виражені зморшки в такий спосіб видалити не вдасться. Підшкірне введення безпечніше, має мало протипоказань. Побічні ефекти виявляються вкрай рідко.
Препарати на основі ботулотоксину типу А розгладжують зморшки у будь-якій зоні обличчя, але ефективніші на верхній третині. Тому основні свідчення – це:
зморшки між бровами та на лобі – вертикальні та горизонтальні;
складки на спинці носа;
зморшки навколо очей.
Інші показання:
тяжі на шиї;
губопідборідні зморшки;
мімічні зморшки у будь-якій зоні обличчя;
опущені куточки губ;
вікові зміни області декольте;
нечіткий овал обличчя;
асиметрія обличчя;
занадто широкі крила носа та опущений кінчик;
асиметрія брів по висоті;
гіпергідроз.
Кожен препарат має свій перелік протипоказань та рекомендацій щодо застосування з обережністю. Виділимо спільні для всіх:
вагітність та період годування груддю;
онкологія;
інфекції та запалення в області передбачуваних уколів;
лихоманка;
висока чутливість до ботулотоксину та/або його індивідуальна непереносимість;
алергія на білок;
порушення згортання крові.
Ботулінотерапія (Dysport, botulax, Xeomin):
Зморшки навколо очей: 2500 грн
Міжбрівна зона (глабела): 2500 грн
Горизонтальні зморшки (чоло): 2500 грн
Зморшки біля носа (кролячі зморшки): 1500 грн
Корекція гінгівальної (ясенної посмішки): 1600 грн
Корекція радіальних зморшок (навколо губ): 2000 грн
Корекція зморшок маріонеток (зморшки скорботи): 1600 грн
Корекція підборіддя: 2000 грн
Лікування гіпертонусу м'язи платизми: 5500 грн
Овал Нефертіті: 4500 грн
Корекція кілець Венери: 3000 грн
Лікування гіпергідрозу (підвищеного потовиділення):
Пахвові западини, жінки: 9000 грн
Пахвові западини, чоловіки: 10 000 грн
Пахова зона: 9000 грн
Зона під грудьми: 7500 грн
Долоні: 7500 грн
Стопи: 7500 грн